حسابداری مالی

حسابداری مالی

حسابداری مالی (Financial accounting) گونه‌ای از حسابداری است، که اطلاعات مالی را در قالب ترازنامه ها و صورت‌های سود و زیان، برای استفاده داخلی سازمان‌ها و کارکنان شرکت‌ها، همچنین برای گزارش‌دهی به سهام‌داران، سازمان‌های دولتی و ناظران جمع‌آوری، تحلیل و ارائه می‌کنند.

به زبان ساده فرایند ثبت، خلاصه‌سازی و گزارش هزاران معامله در یک کسب و کار است، تا تصویر دقیقی از وضعیت مالی و عملکرد آن را مجسم سازد. هدف اصلی حسابداری مالی تهیه صورت‌های مالی – از جمله ترازنامه، صورت سود و زیان و جریان وجوه نقد – است که کارکرد عملیاتی شرکت را در طول یک دوره خاص به اشخاص خارجی مانند سرمایه‌گذاران، مدیران و مقامات مالیاتی ارائه می‌کند.

تفاوت حسابداری مالی با حسابداری مدیریت

حسابداری مالی و مدیریت هر دو ابزار مهم برای یک کسب و کار هستند، اما اهداف متفاوتی دارند. بزرگترین تفاوت بین حسابداری مالی و حسابداری مدیریتی این است که در حسابداری مالی، هدف اصلی قرار دادن اطلاعات کافی در اختیار افرادی خارج از شرکت است، در حالی که در حسابداری مدیریتی، هدف از جمع آوری اطلاعات، کمک به مدیران داخلی شرکت جهت تصمیم گیری هرچه بهتر برای آینده کمپانی است. از آنجایی که در حوزه حستبداری قوانین متعددی وجود دارد که نمی توان از آن ها در حوزه مدیریت عملکردی کسب و کار استفاده کرد، قوانین حسابداری و پروسه های متفاوتی توسط مدیران شرکت ها جهت ارزیابی و آنالیز داخلی کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای نرم افزار حسابداری مالی

تیکبالا بردن سرعت و دقت در مواقع ثبت وقایع مالی

تیکداشتن فرم های ساده و مشابه در تمام سیستم

تیکصدور سند اتوماتیک دقیق و سریع از دیگر سیستم ها

تیک امکان انتقال از اسناد بین دفاتر مالی و ایجاد دفتر ترکیبی

اهمیت و هدف حسابداری مالی در یک سازمان

حسابداری مالی یکی از بخش های حائز اهمیت در شرکت های مختلف با ابعاد کوچک و بزرگ است،می تواند به مدیران کمک شایانی کند. بررسی جزئیات حساب های مالی و طبقه بندی سود و زیان ها، به طور معمول مهم ترین فرایندی است که هرچند وقت یک بار در همه شرکت ها انجام می شود.

تیکبررسی گزارشات خارج از شرکت، بهترین را برای ارزیابی عملکرد  سازمان

از اطلاعاتی که در حسابداری مالی جمع آوری و گزارش می شوند جهت نشان دادن میزان سلامت و قدرت شرکت به گروه ها و افراد خارج از کمپانی استفاده می شود. از جمله این افراد می توان به تامین کنندگان، بانک ها و همچنین شرکت های سرمایه گذار اشاره کرد. این گروه ها در واقع جزئی از کمپانی نیستند بلکه به اطلاعات مذکور جهت آنالیز پروسه همکاری و تعیین انتظارات خود نیاز دارند. تیم مالی شرکت ها و آن دسته از کارکنانی که به فعالیت های وابسته به بورس و سهام علاقه مند هستند می توانند از اطلاعات و گزارشات ارائه شده توسط حسابداری مالی نهایت بهره را ببرند.

تیک آنالیز وتعیین چشم اندازمالی سازمان

گاهی مدیران رده بالا، به دنبال تعیین اهداف جدید مالی و تجاری برای شرکت هستند. در این صورت می توانند با درخواست گزارشات حسابداری مالی از حسابرسان مجموعه، اطلاعات کاملی از تاریخچه مالی شرکت به دست آورند و در نهایت با توجه به اطلاعات ارائه شده، درباره اجرای اهداف جدید تصمیم گیری کنند. اطلاعاتی که از حسابداری مالی به دست می آید، تا حدود زیادی بر هدف های آینده مجموعه تاثیرگذار خواهد بود. چراکه این اطلاعات حاصل از تجربیات مالی گذشته شرکت است و دید کاملی از عملکرد آن ارائه می دهد.

تیک آگاهی از درآمد و هزینه شرکت در صورتحساب حسابداری مالی

ارائه اطلاعات جزئی و بررسی های مالی در حسابداری، مانند برگ برنده در دست مدیران است. این اطلاعات، مهم ترین هویت در همه شاخه های حسابداری است. با این حال صورتحساب های حاصل از حسابداری مالی، جامع تر و کارآمدتر هستند. چراکه مدیران و سیاست گذاران مجموعه، با بررسی اطلاعات دقیق آن می توانند برنامه ریزی صحیح مالی داشته باشند. یکی از این اطلاعات ارائه شده، بررسی میزان درآمد و هزینه مجموعه است.در این مرحله می توان به سادگی مشکلاتی که بر سر راه کسب درآمد یا فروش قرار دارند را شناسایی کرد. در نتیجه مشکل به سرعت رفع می شود و نمودار درآمد و هزینه به سطح متعادلی خواهد رسید.

انواع حسابداری مالی

دو نوع اصلی (یا دو روش) از حسابداری مالی عبارتند از نقدی و تعهدی. با این که این دو حوزه کاملا جدا از هم هستند، اما طبق یک چارچوب مفهومی ثابت حسابداری دوگانه پیگیری می شوند. در این دو روش حسابداران به جمع آوری، آنالیز و گزارش دیتای مربوط به معاملات در انتهای بازه های زمانی مشخص ، به عنوان مثال یک ماه، سه ماهه و یا یک ساله، می پردازند.

حسابداری نقدی

در صورتی که صاحب یک کسب و کار اختصاصی هستید، انجام حسابداری نقدی می تواند به شما در تمرکز بر روی معاملات بیزینسی مبتنی بر پول نقد کمک شایانی کند. دیگر رویداد های مالی و اقتصادی ( آن هایی که مبتنی بر پول نقد و پرداخت سریع نیستند) اهمیتی ندارند چرا که در اسناد و بیانیه های مالی ذکر نمی شوند.

در روش حسابداری نقدی، یک حسابدار رسمی در شرکت همیشه به بررسی و ثبت اطلاعات و تغییرات حساب نقدیندگی می پردازد و بسته به نوع معامله، اطلاعات را در دسته بندی های مختلف قرار می دهد. به عنوان مثال حسابدار برای ثبت حواله های مشتریان از اکانت نقدی و اعتباری شرکت استفاده می کند.

هیچگاه حسابداری بدهی های نقدی را با بدهی های بانکی اشتباه نکنید. مورد اول به معنای یک رشد در میزان پول کمپانی بوده در حالی که مورد دوم مربوط به بودجه های موجود در اکانت مشتریان شرکت است.

حسابداری تعهدی

در این حوزه از حسابداری مالی، شرکت ها تمامی دیتای معاملاتی را، بدون توجه به در جریان بودن یا نبودن آن ها ثبت و ضبط می کند. به عبارتی دیگر، حسابداری نقدی زیر مجموعه ای از حسابداری تعهدی شرکت ها به شمار می رود. در نتیجه نتایج و گزارش های مربوط به این حوزه گسترده بوده و مربوط به تمامی فعالیت های کمپانی می شوند.

 دو عبارت حساب های پرداختی و حساب های دریافتی به خوبی می توانند مفهوم حسابداری تعهدی را نشان دهند. حساب های پرداختی مربوط به هزینه هایی است که یک شرکت باید به تامین کنندگان خود در زمان های مشخص در آینده پرداخت کند.

تاثیر حسابداری مالی بر کسب و کارو اعتماد سهامداران

ارائه گزارش های شفاف، جزئی و همه جانبه، باعث می شود که سهام داران و سرمایه گذران به راحتی به نیروهای اجرایی اعتماد و در نتیجه هزینه بیشتری برای رشد شرکت پرداخت کنند. از طرفی حسابداری مالی می تواند سرعت فعالیت را در شرکت بالا ببرد.  برای آماده کردن یک گزارش حسابداری مالی، به جزئی ترین تبادلات مالی با ساعت، تاریخ و مبلغ دقیق نیاز دارید. این کار در گذشته به صورت دستی و بایگانی انجام می شد. به همین دلیل بسیار زمان بر و امکان خطا در آن بسیار بالا بود. بنابراین نرم افزارهای حسابداری به کمک حسابرسان آمدند تا با یک جستجوی ساده بتوانند جزئی ترین اطلاعات را به صورت گزارش آماده کنند. نرم افزار حسابداری سپیدار و دشت  با بررسی دغدغه و نیاز کاربران، بسته های خدماتی متنوعی را عرضه کرده است.

 

جدید, حسابداری, حسابداری مالی, نرم افزار حسابداری, نرم افزار های مالی
نوشتهٔ پیشین
اظهارنامه مالیاتی سال 1399
نوشتهٔ بعدی
آموزش بروزرسانی نرم افزار دشت

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست