توسعه تجارت پاریز افزار

مالیات چیست و چه اشخاصی مشمول پرداخت مالیات هستند

مالیات چیست ؟ در واقع انتقال بخشی از درآمدهای جامعه به دولت یا بخشی از سود فعالیت های اقتصادی است که نصیب دولت می شود، زیرا ابزار و امکانات دست یابی به درآمد و سودها را دولت فراهم ساخته است.مالیات  لازم، اجباری و بلاعوض می باشد. بعد از اینکه فهمیدید مالیات چیست باید به انواع مالیات در ایران و همچنین مالیات چه اشخاصی رو مشمول می شود بپردازیم. مالیات در ایران به دو شکل مالیات مستقیم و مالیات غیر مستقیم تقسیم می شود که هر یک از آن‌ها دارای تقسیم‌بندی خاص خود هستند.

مالیات‌های مستقیم خود به دو دسته‌ی مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد تقسیم می‌شوند
 • مالیات بر دارایی:

  مهم­‌ترین نوع مالیات بر دارایی که حتما شما هم نام آن را شنیده‌اید، مالیات بر ارث است. مالیات بر ارث مالیاتی است که از اموال و دارایی‌های شخص که پس از فوت وی باقی می‌ماند، دریافت می‌شود. درواقع زمانی که اموال شخص متوفی قرار است به وراث او منتقل شود، دولت از دارایی و ثروت درحال انتقال مالیات می‌گیرد. ضرورت صدور پروانه کسب هر عضو، پرداخت مالیات حق تمبر،که مبلغ آن برای صدور پروانه کسب است و این مبالغ طی فیش مالیاتی که توسط مسئول مربوط در اتحادیه در اختیارتان قرار می گیرد باید به حساب خزانه دولت در یکی از شعب بانک ملی واریز شود. طبق قانون مالیات‌های مستقیم وصول این نوع مالیات به عهده اتحادیه‌ها بوده و ملزم و مکلف به انجام امور مربوط هستند.

 • مالیات بردرآمد:

در این نوع از مالیات، درآمد افراد و شرکت‌ها مبنای مالیات است. شاید بتوان گفت که مالیات بر درآمد اشخاص مهم­‌ترین نوع مالیات است. مالیات بر درآمد ممکن است به دو شیوه‌ی متفاوت اخذ شود؛ به‌عنوان مثال ممکن است که مالیات هر کدام از انواع درآمد‌ها جداگانه دریافت شود یا اینکه مالیات از مجموع درآمد‌های شخص دریافت شود. در این صورت دیگر مهم نیست که منابع درآمد شخص چه هستند، از کل درآمد او به یک شیوه مالیات اخذ می‌شود. در این حالت صرفا درآمد یک‌ساله‌ی شخص مالیات‌دهنده (مؤدی) مهم است که از کل مبلغ به نرخ یکسان مالیات دریافت می‌شود. اما در روش اول، ممکن است که نرخ مالیات و شرایط مالیاتی متفاوتی بر هر دسته از منابع مالیات فرد حاکم باشد. در قوانین مالیاتی ایران به‌نوعی از ترکیب هر دو روش فوق استفاده شده است. موارد مالیات بر درآمد به شرح زیر است:

تیک مالیات بر درآمد املاک

تیک مالیات بر درآمد حقوق

تیک مالیات بر درآمد مشاغل

تیک مالیات بر درآمد کشاورزی

تیک مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی

تیکمالیات بر درآمدهای اتفاقی

مالیات غیر مستقیم مهم ‌ترین انواع آن که در کشور ما اجرا و اعمال می‌شوند، عبارتند از: حقوق و عوارض گمرکی، مالیات بر مصرف، فروش کالا و خدمات  و درآخرمالیات بر ارزش افزوده.
 • حقوق و عوارض گمرکی:

حقوق و عوارض گمرکی در واقع مالیات هر کشور بر صادرات و واردات کالا‌های مختلف است که با نام «تعرفه‌های گمرکی» نیز شناخته می‌شود. این نوع از مالیات‌ها اصولا تابع سیاست‌های کلان بازرگانی و شرایط اقتصادی کشور‌ها هستند و به‌جز اینکه یکی از راه‌های درآمدزایی دولت‌ها هستند، معمولا برای حمایت از صنایع داخلی نیز به کار گرفته می‌شوند. این دسته از مالیات‌­ها ممکن است براساس قیمت و ارزش کالا‌ها یا براساس ویژگی‌ها و مشخصات آن‌ها تعیین و دریافت شوند.

 

 • مالیات بر مصرف، فروش کالا و خدمات:

 مالیاتی است که مصرف‌کنندگان کالا‌های خاص در زمان خرید آن کالا (به‌همراه قیمت کالا) پرداخت می‌کنند. به این ترتیب هر شخصی که میزان بیشتری از آن کالا را مصرف کند، در نهایت مالیات بیشتری پرداخت می‌کند. گرچه این نوع مالیات نهایتا به‌ وسیله‌ مصرف‌کننده‌ نهایی پرداخت می‌شود، اما وظیفه‌ قانونی پرداخت آن به دولت به‌عهده‌ تولیدکنندگان و فروشندگان است. مالیات بر مصرف، انواع بسیار زیادی دارد که مالیات بر مصرف انواع بسیار زیادی دارد؛ مالیاتی که دولت از مصرف و فروش کالاها و خدمات دریافت می کند به صورت ذیل است:

تیک مالیاتی که از خرید و فروش نوشابه های غیر الکلی دریافت می شود.

تیک مالیاتی که از خرید و فروش الکل طبی و صنعتی از تولید کنندگان و فروشندگان آن دریافت می شود.

تیک  مالیاتی که از فروش سیگار از تولید کنندگان و فروشندگان آن دریافت می شود.

تیک مالیاتی که از خرید و فروش اتومبیل دریافت می شود.

تیک مالیات بر فرآورده های نفتی و پتروشیمی که از تولید کنندگان و فروشندگان آن دریافت می شود.

تیکخرید و فروش خاویار هم مشمول مالیات بوده و مودیان باید آن را پرداخت نمایند.

تیکنوارهای ضبط صوت و تصویری هم جزء مواردی هستند که دولت می تواند از آنها مالیات دریافت نماید.

تیکحق اشتراک تلفن های خودکار و خدمات مخابرات بین المللی هم در زمره قوانین پرداخت مالیات قرار دارد.

 •  مالیات بر ارزش افزوده :

منظور از مالیات بر ارزش افزوده، تفاوت بین کالا و خدمات عرضه‌شده با ارزش کالا و خدمات خریداری‌شده در دوره‌ای مشخص است. مالیات بر ارزش افزوده، عرضه‌ی کالا‌ها و خدمات و همچنین صادرات و واردات آن‌ها را شامل می‌شود.


 اشخاصی مشمول پرداخت مالیات 

تیک کلیه مالکین اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی که اموالی یا املاکی  در ایران داشته باشند مشمول قانون می شوند.

تیک افراد مقیم ایران  اگر دارای درآمد ناشی از شغل یا هر چیز دیگری باشند باید به نسبت آن و با توجه به قانون مالیات پرداخت کنند.

تیک همه اشخاص حقوقی که تابعیت ایران را داشته باشند باید از درآمدهایی که داخل ایران یا خارج از آن کسب می نمایند، بخشی را به عنوان مالیات پرداخت کنند.

تیک برخی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی یا اشخاص حقیقی در خارج از ایران فعالیت داشته اما در ایران هم درآمد کسب می کنند این اشخاص هم مشمول قوانین ایران شده و باید مالیات و عوارض درآمد خود را به دولت پرداخت نمایند.

تیک اشخاص غیر ایرانی که به هر طریقی داخل ایران صاحب درآمد هستند یا امتیاز کسب و کار خود را به یک ایرانی یا غیر ایرانی در ایران واگذار کرده اند و از محل آن دارایی کسب می کنند یا از طریق آموزش ها یا فروش فیلم به ایرانیان دارای درآمد هستند باید مطابق با قوانین ایران مالیات پرداخت نمایند.

 اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات‌های موضوع این قانون نیستند:
 1. وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی
 2. دستگاه‌هایی که بودجه آن‌ها به وسیله دولت تأمین می‌شود.
 3. شهرداری‌ها
 4.  بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از نهادهای حکومتی
مجله مالی وب سایت توسعه تجارت پاریز افزار را دنبال کنید.
جدید, مالیات, نرم افزار های مالی
نوشتهٔ پیشین
نقش نرم افزار حسابداری در یک سازمان
نوشتهٔ بعدی
اظهار نامه مالیاتی و تکمیل اظهارنامه

پست های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست